Learning Management System (LMS) Nedir?

0 Yorum

Learning Management System(LMS) ya da dilimizdeki çevirisiyle Öğrenme Yönetimi Sistemi; farklı zamanlı olarak öğrencilerin ders seçimine ve derse kaydolmasına, içeriklerin sunulmasına, ölçme ve değerlendirme yapılmasına, kullanıcı bilgilerinin izlenip raporlanmasına olanak sağlayan  bir yazılımdır.

Bu yazılım sayesinde öğrencilerin, eğitimlere ilgili takip edilir, testlerden aldığı puanlara göre performansları izlenir.

LMS’yi oluşturan bileşenler ve başlıca işlevleri;

  • e-Learning içeriklerini kullanıcıya sunar; eğitim faaliyetlerinin tümü için gereken yönetimsel özelliklerin bulunduğu bir bileşen içerir.
  • Kayıt işlemlerini yürütür; eğitim faaliyetlerine katılacak olan bireyleri sisteme dahil edecek ve öğrenciler hakkında temel bilgilerin alındığı bir bileşene sahiptir.
  • Kullanıcılar ve eğitmenler arasında iletişim ve etkileşimi sağlar; öğrencilerin eğitim içeriklerine ulaşabilecekleri, derslerin kaynaklarına ve diğer içeriklere erişim sağlamalarına imkan veren bileşendir.
  • Ölçme ve değerlendirme yapar, eğitim faaliyetlerinin sonucunda yapılacak değerlendirmelerin hazırlandığı ve uygulandığı bileşendir.
  • Raporlar oluşturur; Eğitim sürecinin tamamı ile ilgili verileri çeşitli kriterlere bağlı kalarak, öğrenci, eğitmen ve sistem yöneticilerine sunan bileşendir.

Kaynakça

Haziran 07, 2019 tarihinde bilgikurdu.net: www.bilgikurdu.net/blog/ogrenme-yonetim-sistemi-oys-veya-lms-nedir/ adresinden alındı

Haziran 07, 2019 tarihinde www.next.web.tr/konu/lms-nedir-ogrenme-yonetim-sistemi-nedir.10964/ adresinden alındı

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacak